bezpieczenstwo-opon-na-mokrej-nawierzchni

Porady 2004-01-29 Bezpieczeństwo opon na mokrej nawierzchni

Od czego zależy bezpieczeństwo podczas jazdy po mokrej drodze. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Utrata przyczepności wskutek działania klinów wodnych, poprzeczny czy podłużny poślizg na warstwie wody, jak również droga hamowania, zależą w bardzo dużej mierze od właściwości bieżnika.

Bieżnik ma znaczenie

Wymagania odnośnie rzeźby bieżnika powinny być wysokie również, dlatego, że niezależnie od pogody gwarantuje on stabilność kierunku jazdy podczas przyspieszeń i opóźnień, sterowność, komfort oraz niewielki hałas. Zalety te oczywiście zmniejszają się wraz z długością okresu użytkowania, a co za tym idzie z głębokością bieżnika. Wytłoczony wzór bieżnika najszybciej zużywa się pod wpływem tarcia gumy o rozgrzaną nawierzchnię jezdni, prowadząc do zmniejszenia przyczepności.

opony na mokrej nawierzchni
Bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni zależy głównie od rzeźby i głębokości bieżnika.

Głębokość bieżnika - co mówią przepisy?

Minimalna dopuszczalna na polskich drogach głębokość bieżnika została określona przez przepisy Kodeksu Drogowego i wynosi 1,6 mm. Głębokość ta zapewnia jednakże tylko minimalne rezerwy bezpieczeństwa, a mianowicie 13,8% początkowej zdolności odprowadzania wody, dlatego też specjaliści zalecają wymianę opony począwszy od 3 mm głębokości bieżnika, w szczególności w przypadku opon szerokich; zaś opona zimowa powinna zostać zmieniona już wtedy, gdy wysokość jej bieżnika jest mniejsza niż 4 mm.

Dla ułatwienia wizualnej kontroli głębokości bieżnika opony zostały wyposażone we wskaźniki zużycia - są to wysokie na 1,6 mm zgrubienia w rowkach na środku bieżnika. Umiejscowienie wskaźników uwidocznione jest na ściance bocznej opony poprzez litery TWI (Tread Wear Index) lub niewielkiej wielkości trójkąt.