pare-slow-o-zimowkach

Porady 2004-01-29 Parę słów o zimówkach

Ogumienie zimowe różni się od letniego jednak jego eksploatacja jest bardzo podobna. Dowiedz się więcej na ten temat.

Szerokość opony zimowych

Niegdyś stosowanie opon zimowych wyglądało nieco inaczej niż obecnie. Ogumienie zimowe nie było tak popularne i tak dopracowane jak obecnie. Dlatego też dawniej, fachowcy zalecali stosowanie podczas zimy ogumienia węższego, niż letnie. Pozwalało to na zwiększenie nacisku opony na powierzchnię. Obecnie zabieg ten jest zbędny i można stosować standardowy rozmiar ogumienia zarówno zimą jak i latem.

opony zimowe ford focus
Odpowiednie użytkowanie opon zimowych to klucz do bezpieczeństwa w trudnych warunkach.

Ciśnienie opon zimowych

Kolejne zalecenie, które obecnie nie ma już zastosowania to – zmniejszanie ciśnienia w oponach podczas zimy. Miało to ułatwić ruszanie na oblodzonej nawierzchni. Współcześnie opony są konstruowane w taki sposób, że bieżnik na całej swojej powierzchni przylega do podłoża. Należy pamiętać o utrzymaniu właściwego ciśnienia w oponach przez cały rok oraz o jego zmianie w zależności od obciążenia samochodu.

Bieżnik opon zimowych

Zarówno opony letnie jak i zimowe można eksploatować do głębokości rzeźby bieżnika wynoszącej 1,6 mm. Specjaliści zalecają jednak wymianę ogumienia zimowego, kiedy bieżnik jest płytszy niż 4 mm. Wymaga tego specyfika tych opon. Szerokie i gładkie kanały bieżnika umożliwiają usuwanie spod kół większej ilości śniegu i błota poślizgowego.

Przy ruszaniu ze śliskiego podłoża istotna role odgrywają lamelki, czyli nacięcia na oponie. Jeśli są głębokie, wtedy odpowiednio „wgryzają” się w śnieg, umożliwiając pewniejszy start ze śliskiej powierzchni.