Sportiva Compact 195/65 R15 91 T

Wysyłka Gratis
Zapytaj o dostępność
Compact
UWAGA! W zależności od szerokości lub homologacji opony wzór bieżnika może się różnić.
Indeks nośności:
91 (do 615 kg)
Indeks prędkości:
T (do 190km/h)
Kraj produkcji:
Brak informacji
Opór toczenia
Hamowanie na mokrej nawierzchni
Hałas zewnętrzny
Zobacz pełną etykietę UE
Ocena kierowców
207 Nasza cena brutto
+ -
Kup teraz

Opis opony

  • Rozmiar opony, którą aktualnie oglądasz to:
    195/65 R15.
    Jej indeks prędkości - T - oznacza, że maksymalna prędkość, z jaką możesz jechać na tej oponie wynosi 190 km/h, a indeks nośności - 91 - że maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać wynosi 615 kg.
  • Sportiva Compact to opona dla kierowców, którzy cenią zrównoważoną jazdę, a przy tym zwracają dużą uwagę na bezpieczeństwo podróżowania. W oponie zastosowano innowacyjne technologie odpowiadające za cichą pracę i dynamiczne ruszanie. W efekcie jazda na tych oponach jest komfortowa i precyzyjna.

    W modelu wykorzystano asymetryczną rzeźbę bieżnika, która doskonale sprawdza się na mokrej nawierzchni. Wyprofilowane rowki efektywnie odprowadzają nadmiar wody spod czoła opony zapewniając szybkie osuszanie bieżnika. W rezultacie maleje ryzyko utraty przyczepności i pojawienia się aquaplaningu, a kierowca może cieszyć się dobrymi osiągami nawet podczas niesprzyjającej aury.

    Inżynierowie pracujący nad oponą zadbali o równomierne rozłożenie nacisków działających na powierzchnię modelu. W efekcie bieżnik ściera się powoli i jednolicie, a to przekłada się na zrównoważone osiągi i odpowiedni poziom bezpieczeństwa bez względu na przebieg.

Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.

Oszczędność (opór toczenia)

Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.

Hamowanie na mokrej nawierzchni

Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Hałas zewnętrzny

Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fale to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).