bezpieczne-wiosna-i-lato-na-drodze

Aktualności 19.03.2007 Bezpieczne wiosna i lato na drodze

Do największej liczby wypadków dochodzi w miesiącach letnich. Jak się przed nimi ustrzec? Dowiedz się z artykułu.

Mróz i gołoledź to nie jedyne zagrożenia czyhające na kierowców. Aby jeździć bezpiecznie, trzeba umieć radzić sobie z wieloma, często nieprzewidzianymi utrudnieniami także wiosną i latem.

Statystycznie w ciągu roku w centralnej Polsce zdarza się ok. 20 burz. Średnio przez 60 dni widoczność ogranicza mgła. W lipcu należy się liczyć przeciętnie z 12 deszczowymi dniami, a w marcu – z ponad 14. Do tego dochodzą m.in. silne wiatry, lokalne podtopienia i powodzie lub też zagrożenie najbardziej typowe dla polskich dróg – agresywni kierowcy traktujący szosy jak pole bitwy. Do tego należy dodać nasze własne zmęczenie, którego nie da się uniknąć, kiedy śpiesząc się na urlop lub wracając z niego musimy podróżować w nocy.

Wszystko to sprawia, że lato wcale nie jest bezpieczniejszą porą roku dla kierowców niż zima. Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, do największej liczby wypadków dochodzi w Polsce właśnie w miesiącach letnich, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu.


Przestrzeganie kilku podstawowych zasad zapewni bezpieczeństwo podróżowania latem.

Jednak jazda w lecie może być bezpieczna. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Należy:

• odpowiednio przygotować się do podróży,

• wiedzieć, jak się zachować, gdy zaskoczy cię ulewny deszcz lub burza,

• przewidywać zagrożenia wywoływane przez silny wiatr,

• zachowywać się rozsądnie jadąc we mgle,

• znać zasady bezpiecznej jazdy o zmierzchu i w nocy,

• omijać fragmenty jezdni zalane wodami z podtopień i powodzi,

• uważać na wysoką temperaturę,

• zachować spokój i rozsądek w razie awarii,

• dbać o opony, bo to one są jedynymi punktami styku między samochodem a nawierzchnią i to od nich w dużym stopniu zależy zachowanie samochodu, zwłaszcza w trudnych warunkach,

• unikać lub zgłaszać policji agresywne zachowania nieodpowiedzialnych kierowców.

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich powyższych umiejętności i zachowań - wraz z infografikami - znajdują się w załączonym tekście pt. „Bezpieczne wiosna i lato za kierownicą”.

„Bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i wszystkich uczestników ruchu zawsze było priorytetem dla koncernu Goodyear. Dlatego nasi inżynierowie od lat wyznaczają światowe standardy tworząc opony, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z hamowaniem na mokrej nawierzchni, są odporne na aquaplaning i uzyskują regularnie najwyższe noty na prestiżowych testach sprawdzających prowadzenie opony oraz jej zachowanie w trudnych warunkach pogodowych” – powiedział Leszek Szafran, Dyrektor ds. Handlowych Grupy Goodyear w Polsce.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 90 zakładach w 28 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Goodyear zatrudnia ponad 80.000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.