czy-warto-zmieniac-opony-na-zimowe

Porady 22.10.2008 Czy warto zmieniać opony na zimowe?

Bezpieczeństwo w każdych warunkach drogowych można osiągnąć wtedy, gdy w odpowiednim momencie zastosujemy właściwe ogumienie. Dowiedz się więcej o zasadności stosowania opon zimowych.

Mocne strony opon zimowych

Opona zimowa różni się od letniej już na pierwszy rzut oka. Posiada szereg nacięć na blokach bieżnika, tzw. lamele. Mają one zmienne kształty, profile i głębokości po to, aby zapewnić doskonałą przyczepność. Różnice widoczne gołym okiem to tylko część zalet opon zimowych, wyróżnia je poza tym skład mieszanki gumowej. Opony zimowe wykonane są ze specjalnych materiałów pozwalających zapewnić doskonałą przyczepność w niskich temperaturach a większość producentów dodaje do mieszanki bieżnikowej krzemionkę oraz składniki antystarzeniowe celem podniesienia funkcjonalności ogumienia.

Zimówki wykazują swoją wyższość szczególnie w niskich temperaturach nawet na suchym asfalcie. Według przeprowadzanych testów droga hamowania samochodu wyposażonego w dobre opony zimowe skraca się średnio o 30% w porównaniu do opon letnich.

opona zimowa na śniegu
Zdecydowanie warto montować opony zimowe, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Dwie czy cztery zimówki?

Nie zaleca się stosowania opon zimowych tylko na jednej osi samochodu, chociaż przepisy tego nie zabraniają. Takie rozwiązanie zapewni lepsze przyspieszanie i hamowanie, spowoduje jednak wyraźne pogorszenie stabilności na zakrętach, co może być niebezpieczne. Jeśli jesteśmy zmuszeni do zakupu tylko 2 szt. opon zimowych to montujmy je na tył pojazdu. Oś przednia pozostaje zawsze pod kontrolą kierownicy, a tylna jest bezwładna więc zimowe opony pomagają zachować właściwy tor jazdy w przypadku poślizgu.

Warto podkreślić, że świadomość polskich kierowców rośnie i coraz więcej użytkowników pojazdów stosuje zimowe ogumienie. Jest to dobry prognostyk na przyszłość, ponieważ wciąż zwiększająca się liczba samochodów przy fatalnym stanie dróg generuje kolejne zagrożenia.