dlaczego-warto-zmienic-opony-na-zimowe

Porady 2009-10-12 Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Wszyscy wiemy, że w okresie zimowym należy zmienić opony na zimowe. Ale dlaczego opony zimowe są takie ważne? Kiedy należy zmienić opony na zimowe? Czym różnią się opony zimowe od opon letnich? Te wszystkie informacje znajdziesz w artykule.

Kolejna zima i po raz kolejny piszemy o tym, że warto zmienić opony z letnich na zimowe. Świadomość społeczeństwa na ten temat zdecydowanie rośnie, ale nadal na naszych drogach w okresie zimowym poruszają się entuzjaści opon letnich. Należy pamiętać o jednym, opony to jedyne połączenie auta z drogą. Odpowiednie opony zapewniają bezpieczeństwo i kropka. Większość kierowców zastanawia się kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe. Otóż już przy średniej dziennej temperaturze +7 stopni Celsjusza opony letnie tracą swoje właściwości.

warunki zimowe na drodze
Zimowe warunki wymagają stosowanie odpowiedniego typu opon.

Zalety opon zimowych

Należy pamiętać o tym, iż jazda na oponach letnich w zimę skraca ich żywotność, powodem jest to, iż mieszanka gumowa opony letniej sztywnieje w niskich temperaturach, co prowadzi do jej szybszego zużycia oraz do obniżenia poziomu bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i pasażerów.

Opony zimowe dzięki mieszance wzbogaconej o krzemionkę w niskich temperaturach zachowują elastyczność oraz odpowiednią miękkość. Dzięki temu skraca się droga hamowania i możemy uniknąć niegroźnej stłuczki lub poważnego wypadku.

Bieżnik opony zimowej różni się znacząco od letniej. Dzięki klockowej budowie taka opona lepiej odprowadza wodę oraz błoto pośniegowe. Drugą ważną funkcją jest zapewnienie jak najlepszej przyczepności na nawierzchniach śliskich i zaśnieżonych. Zostało to osiągnięte poprzez zastosowanie głębokich poprzecznych nacięć opony, tzw. lamelek, które znajdują się na klockach bieżnika. Taka konstrukcja opony oraz „otwieranie” i „wgryzanie” się lamel w podłoże zapewnia przyczepność niezbędną podczas ruszania i siłę oporu potrzebną do zatrzymania pojazdu zarówno na śniegu jak i lodzie.

Zatem jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoim oraz bliskich wymień opony na zimowe!