goodyear-vector4seasons-opona-z-11-krotsza-droga-hamowania-na-lodzie

Aktualności 2008-06-23 Goodyear Vector4Seasons - opona z 11% krótszą drogą hamowania na lodzie

Niezależna niemiecka organizacja badawcza TÜV SÜD Automotive potwierdziła doskonałe parametry eksploatacyjne nowej opony Goodyear Vector4Seasons. Dzięki pozytywnym wynikom badań nowej opony całorocznej Goodyear w dalszym ciągu utrzymuje czołową pozycję w rankingu tej grupy produktów.

goodyear logo
Logo marki Goodyear.

Testy przeprowadzone w obiektach badawczych we Francji i Szwecji w samochodzie VW Polo, wyposażonym w opony 175/65 R14 wykazały, że opony Vector4Seasons Goodyeara przewyższają w wielu elemetach swoich głównych konkurentów.

Wyjątkowa charakterystyka jazdy na lodzie

Badania pokazały, że Goodyear Vector4Seasons podczas jazdy na lodzie gwarantuje wyjątkowe zalety w konfrontacji ze swoimi głównymi konkurentami. Podczas zmniejszania prędkości na oblodzonej nawierzchni z 20 km/h do 12 km/h, droga hamowania opony Vector4Seasons wynosząca 12,1 m, była o całe 11% krótsza od opon konkurencji.

Równie dobrze opony sprawowały się w teście przyśpieszenia na lodzie. Samochód testowy wyposażony w Vector4Seasons potrzebował 5,4 s dla przyśpieszenia od 8 km/h do 16 km/h. To wynik o 5% lepszy od konkurencyjnych opon poddanych testom.

goodzear vector 4 seasons
Goodyear Vector4Seasons.

Lepsza przyczepność oraz sterowność w czasie jazdy na ośnieżonej nawierzchni

Testy pomiaru parametrów eksploatacyjnych opon podczas jazdy na drodze pokrytej śniegiem potwierdziły zdolność opon Goodyear Vector4Seasons do radzenia sobie w takich warunkach. Podczas hamowania na śniegu z 50 km/h do 10 km/h, droga hamowania opony Vector4Seasons wynosząca 22,2 m, była krótsza od opon konkurencji.

Pojazdowi wyposażonemu w opony Goodyear Vector4Seasons z aktywną kontrolą trakcji potrzeba było 3,25 sek., aby przyśpieszyć na drodze pokrytej śniegiem od 5 km/h do 30 km/h. Opona zapewnia tym samym odczuwalnie lepszą przyczepność niż w przypadku innych testowanych opon.

Lepsze parametry podczas jazdy na mokrej nawierzchni

Podczas zmniejszania prędkości z 80 km/h do 20 km/h, przy włączonym systemie ABS, opony Vector4Seasons wykazały najkrótszą drogę hamowania na śliskiej drodze (głęboka woda), tj. 43 m. Na nawierzchni o płytkiej wodzie, przy odpowiednio wysokim współczynniku tarcia, droga hamowania wyniosła 33,4 m. W sumie opony Goodyear Vector4Seasons charakteryzowały się krótszą drogą hamowania na mokrej nawierzchni w porównaniu do konkurencji.

Opona Vector4Seasons osiągnęła także imponujące wyniki w teście poślizgu hydrodynamicznego. Na asfalcie pokrytym wodą do średniej głębokości 9 mm, bieżnik opony utrzymywał całkowity kontakt z nawierzchnią przy prędkościach dochodzących do 91,1 km/h. Inżynierowie TÜV potwierdzili, że opona Vector4Seasons zapewnia o 4% lepszą odporność na aquaplaning w porównaniu do porównywalnych produktów czołowych konkurentów.

Zakres usług świadczonych przez TÜV SÜD obejmuje szereg branż i zagadnień, od kontroli oraz badań pojazdów prywatnych, do certyfikacji producentów pojazdów. Producenci samochodów oraz dostawcy wyposażenia samochodowego polegają na usługach oferowanych przez TÜV SÜD Automotive dla wszystkich faz produkcji i eksploatacji pojazdu. Szeroką gamę usług obejmujących certyfikaty, bezpieczeństwo produktu, świadczenie usług technicznych oraz udzielanie konsultacji w dziedzinie projektów badań i rozwoju prowadzi 530 pracowników TÜV SÜD Automotive.