historia-debicy

Encyklopedia 2007-03-20 Historia Dębicy

Budowę fabryki opon w Dębicy rozpoczęto w 1937 roku. Przeczytaj co działo się później. 

Dwa lata później wyprodukowano w niej pierwsze opony. 1991 rok był przełomowym w historii Firmy. Rozpoczął się wtedy pierwszy etap prywatyzacji, czyli przekształcenie Firmy w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Pierwsze notowanie akcji Spółki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odbyto się 24 listopada 1994 roku. Uwieńczenie procesu prywatyzacji przypadło na 2 grudnia 1995 roku, kiedy to sprzedano inwestorowi strategicznemu The Goodyear Tyre & Rubber Company pakiet akcji Spółki. W wyniku podwyższenia kapitału akcyjnego przeprowadzonego początkiem 1996 roku, amerykański koncern objął większościowy pakiet akcji tj. 50,79%.

Fabryka opon Dębica
Zakłady Przemysłu Gumowego Dębica. 

Pięć lat współpracy to okres bardzo dynamicznych przemian, mających na celu dostosowanie Firmy do międzynarodowych standardów produkcji i zarządzania obowiązujących w całym koncernie. Przemiany objęły praktycznie każdą dziedzinę, począwszy od struktury organizacyjnej poprzez finanse, handel, a kończąc na energetyce i inwestycjach w uruchomienie produkcji całostalowych opon ciężarowych. Już w kwietniu 1996 r. zainaugurowano sprzedaż opon catostalowych do samochodów ciężarowych DĘBICA 4EVER. W 1998 roku uruchomiono nowoczesną halę do produkcji tychże opon.

Decyzją władz Goodyear, w 1997 roku przeniesiono z Fuldy (Niemcy) i z Amiens (Francja) do Dębicy produkcję ogumienia dla rolnictwa, a także produkcję dętek z tureckiej fabryki Goodyear. Dzięki temu T.C. Dębica S.A. jest dziś jedynym producentem dętek w rodzinie Goodyear w Europie.

Pozyskanie jednej z największych firm w branży, jako aktywnego inwestora strategicznego, nie tylko pozwoliło na uzyskanie środków finansowych na rozwój firmy, ale umożliwiło dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii i ośrodków badawczych.

Współdziałanie z The Goodyear Tyre & Rubber Company dla Firmy Oponiarskiej Dębica Spółka Akcyjna, oznacza szansę na szybki rozwój produkcji i sprzedaży opon i dętek pod własną marką. Obecność w Spółce koncernu Goodyear, to także szansa dla społeczności lokalnych do nawiązania szerokich kontaktów z krajami i miastami, w których posiada on swoje filie i zakłady.