jak-oszczedzac-paliwo

Porady 15.05.2007 Jak oszczędzać paliwo?

Nie ma chyba kierowcy, któremu nie marzy się zmniejszenie ilości zużywanego paliwa. Oto nasze rady, dzięki którym na stacji benzynowej zapłacimy mniej.

Ceny ropy, benzyny, a nawet gazu rosną znacznie szybciej niż nasze zarobki – stąd jazda staje się droższa i droższa. Jak się jednak okazuje, wystarczy zastosować się do kilku prostych rad, aby płacić za paliwo mniej. I nie łączy się to bynajmniej ze zmianą stylu jazdy na ślamazarny, z drastycznym ograniczeniem prędkości czy rezygnacją ze słuchania w aucie muzyki. Wysiłek jest naprawdę niewielki, a efekty wyraźnie odczuwalne – nawet 20-25 procentowa oszczędność spalanego paliwa czyli średnio co piąte lub czwarte tankowanie „za darmo”.

Pamiętaj o regularnych przeglądach samochodu. Mechanicy usuwając nawet najdrobniejsze usterki, usprawniają auto i zwiększają prawdopodobieństwo długiej, bezawaryjnej jazdy. Wyregulują też odpowiednio silnik, co – według fachowców - daje do 4 proc. oszczędności w zużyciu paliwa.

Dobierz właściwe opony. Powinny być odpowiednie do modelu samochodu, najlepiej produkcji renomowanych firm. Przykładem opony Fulda EcoControl, które – jak wyliczyli eksperci Grupy Goodyear – pozwalają zaoszczędzić na paliwie ok. 80 euro rocznie. Opona ta ma mniejsze opory toczenia, co ogranicza zużycie paliwa nawet o około 15 procent.

pomiar ciśnienia w oponach
Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach to jeden z warunków bardziej ekonomicznej jazdy. 

Opony powinny być odpowiednio napompowane. Zbyt niskie ciśnienie powoduje wyższe zużycie paliwa nawet o 10 procent. Eksperci American Automobile Association wyliczyli, że źle napompowane koła sprawiają,iż średnio na litrze paliwa przejedziemy o kilometr mniej. Dla pełnego baku ta różnica urasta do ponad 50 km. Warto zatem ustalić z mechanikiem lub zerkając do karty pojazdu – jakie ciśnienie dla naszego modelu auta jest optymalne i dbać, aby utrzymywało się na tym samym poziomie.

Sprawdź, czy używasz oleju właściwego dla silnika twojego samochodu. Poszczególne marki aut i różne modele teoretycznie przystosowane są do wielu rodzajów oleju silnikowego (o ile ich nie mieszamy). Jednak producenci zaznaczają zwykle, które z nich są rekomendowane. Ważny jest nie tylko producent, ale konkretny typ oleju. Wedle portalu www.fueleconomy.org, użycie właściwego oleju ułatwi pracę silnikowi i sprawi, że zużycie paliwa zmniejszy się o 1-2 proc.

Paliwo wlewane do baku powinno być odpowiednio dobrane, jeżeli np. silnik jest dostosowany do jazdy na benzynie 95-oktanowej, nie ma sensu tankowanie benzyny 98-oktanowej. Kierowcy często, chcąc uzyskać lepsze przyspieszenie, stosują droższą benzynę o wyższej liczbie oktanów. W USA tylko 5 proc. aut ma silniki skonstruowane tak, aby optymalnie spalane było w nich droższe paliwo – typu premium. Tymczasem aż 20 proc. sprzedawanego na stacjach paliwa to właśnie premium. Oznacza to, że średnio licząc – 15 proc. kierowców niepotrzebnie przepłaca za droższą benzynę czy ropę.

podróż po autostradzie
Gwarancją ekonomicznego podróżowania jest też umiarkowany styl jazdy. 

Jedź spokojnie: nie przyspieszaj i nie zwalniaj raptownie. Aby zaoszczędzić na paliwie, kierowca powinien nauczyć się stopniowo naciskać pedał gazu i łagodnie stosować hamulce. Dzięki temu paliwo jest wyorzystywane znacznie efektywniej. Agresywny sposób prowadzenia: częste i nagłe zmiany biegów, szybkie zwiększanie obrotów silnika sprawiają, że auto potrzebuje nawet o 20 procent paliwa więcej, niż przy jeździe spokojnej. Dodatkowo, płynne kierowanie autem sprawie, iż kierowca ma większą kontrolę nad swoim samochodem, co zwiększa bezpieczeństwo.

Kiedy parkujesz lub musisz czekać – np. na przejeździe kolejowym – zgaś silnik. W najnowszych modelach wyłączenie silnika już na sześć sekund powoduje oszczędności. Dla starszych modeli sensowne jest wyłączanie, gdy postój trwa ponad 20 sekund. W niedalekiej przyszłości powszechne staną się samochody z systemem Stop&Start, w których komputer automatycznie wyłączy silnik w czasie postoju, a uruchomi go, otrzymując sygnał ze strony kierowcy przez naciśnięcie pedału gazu. Ograniczeniu zużycia paliwa zimą służy także krótszy czas nagrzewania samochodu. Wbrew nawykom kierowców, pamiętających stare modele, nowe auta nie potrzebują rozruchu, aby ruszyć; są gotowe do jazdy od razu po uruchomieniu silnika.

Dbaj o aerodynamikę – zmniejsz w miarę możliwości opory powietrza. Rozważ, czy na pewno potrzebny jest ci na co dzień bagażnik na dachu – jego zdemontowanie spowoduje mniejsze spalanie paliwa. Niepotrzebny opór powietrza powodują także oprócz bagażników czy uchwytów na rowery np. nieplanowane przez producentów spojlery. Ich zdjęcie jest ekonomicznie jak najbardziej wskazane.