najczesciej-zadawane-pytania

FAQ 29.03.2010 Najczęściej zadawane pytania

Jak często powinno być sprawdzane ciśnienie powietrza w oponach?

Ciśnienie powietrza powinno być sprawdzane regularnie, co 2 tygodnie, we wszystkich oponach, także w kole zapasowym.

W jakich warunkach powinno być sprawdzane ciśnienie?

Ciśnienie powietrza w oponach wolno sprawdzać tylko, gdy opona jest zimna. W czasie jazdy, opony rozgrzewają się i często ciśnienie wzrasta nawet o 20%. Taki wzrost ciśnienia mieści się w normach i wszyscy producenci opon uwzględniają takie zwiększenie.

Jaka jest rekomendowana wartość ciśnienia dla opony zapasowej?

W kole zapasowym ciśnienie powietrza zawsze powinno być o ok 0,3 bar wyższe niż rekomendowana wartość ciśnienia dla pozostałych kół pojazdu. W przypadku, gdy różne wartości ciśnienia zalecane są na przednią i tylną oś, ciśnienie powietrza w kole zapasowym powinno być ustalone względem wartości najwyższej (ciśnienie opon zamontowanych na jednej osi powinno zawsze być takie same).

Kiedy opony można uznać za zimne i bezpiecznie sprawdzić ciśnienie?

Opony uważamy za zimne gdy minęła co najmniej godzina od ostatniej jazdy lub gdy nie przejechaliśmy więcej niż 2-3 km, z niewielką prędkością.

Jak starzeją się opony?

Opony starzeją się i tracą swoje optymalne właściwości, nawet gdy nie są intensywnie eksploatowane. Nieprawidłowe składowanie opon czy nawet tylko sezonowe przechowywanie w niewłaściwych warunkach mogą spowodować utratę właściwości jezdnych opony. Najbardziej dostrzegalne jest zużycie bieżnika opony oraz deformacja czy uszkodzenia ściany bocznej spowodowane długotrwałą lub zbyt intensywną eksploatacją.

Czy można bieżnikować opony do samochodów osobowych?

Zdecydowanie NIE. Bieżnikowaniu mogą być poddane tylko opony ciężarowe, których budowa i struktura dostosowane są do regeneracji.

Na czym polega zjawisko “aquaplanningu”?

Gdy nawierzchnia drogi pokryta jest warstwą wody, zdarza się że opona traci kontakt z nawierzchnią – to właśnie jest aquaplanning – poślizg na mokrej nawierzchni.